Zmiany klimatyczne

Zmiany klimatyczne odczuwamy na własnej skórze. Globalne ocieplenie i efekt cieplarniany spowodowane są zwiększoną obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze.

Zaliczamy do nich: dwutlenek węgla, freony, gazy przemysłowe czy ozon. Skąd się one biorą w atmosferze? Niestety za ich wytwarzanie odpowiedzialny jest człowiek. Korzystając z żarówek, lodówek, komputerów, telewizorów, telefonów, etc. zużywamy prąd przy produkcji, którego do atmosfery przedostają się wyżej wymienione negatywne substancje. Energię powodującą efekt cieplarniany zużywamy też jeżdżąc samochodami i ogrzewając budynki. Nie namawiamy do rezygnacji z codziennego życia, ale do świadomego działania, które pomoże naszej planecie.

Konsekwencje zmian klimatycznych są poważne. Dziura ozonowa, burze, rekordowe upały, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu oceanów, susze, pożary i powodzie. Mamy już pierwszych uchodźców klimatycznych! Mieszkańcy wyspy Tegua na Pacyfiku musieli porzucić swoje domy, które były zalewane przez ocean. Problem ten nie dotyczy tylko odległych i egzotycznych krajów. W Polsce borykamy się np. z powodziami.

Co możemy zrobić, by zatrzymać zmiany klimatyczne? Musimy zacząć szanować środowisko, postawić na zrównoważony rozwój i odnawialne zasoby energii.

Powrót do wszystkich ciekawostek Oceń ciekawostkę:   (4.08) Udostępnij

loader