Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii pochodzą z naturalnych, niewyczerpywanych źródeł, które wykorzystują: energię wiatru, promieniowanie słoneczne, energię geotermalną, prądy morskie, spadki rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy.

1. Energię wiatru wykorzystuje się za pomocą dużych elektrowni wiatrowych lub mniejszych, które mają zastosowanie w przypadku mniej korzystnych warunków: słabszych wiatrów i mniejszego terenu niezabudowanego.

2. Energię słoneczną stosuje się do ogrzewania oraz produkcji energii elektrycznej. Jest to możliwe za pomocą tak zwanych kolektorów słonecznych.

3. Energia geotermalna uzyskiwana jest poprzez odwierty do naturalnie gorących wód podziemnych. Gorące źródła, wykorzystywane są w specjalnych instalacjach do produkcji energii elektrycznej, a także ciepła.

4. Energetyka wodna wykorzystuje energię wodną i przekształca ją na energię mechaniczną przy użyciu turbin wodnych, a następnie na energię elektryczną dzięki hydrogeneratorom.

5. Biomasa powstaje z materii organicznej, czyli roślin i zwierząt. Biomasa może być spalana w kotłach w celu produkcji ciepła. Może też ulegać fermentacji metanowej w komorze fermentacyjnej, produkując biogaz, który następnie jest spalany w celu uzyskania energii elektrycznej i ciepła. Z niej powstają też biopaliwa.

Odnawialne źródła energii to alternatywa dla nieodnawialnych źródeł energii: gazu, węgla i ropy naftowej.

Powrót do wszystkich ciekawostek Oceń ciekawostkę:   (3.81) Udostępnij

loader