Woda zajmuje 72% powierzchni naszej planety! Większość z tych zasobów, bo aż 97%, to wody oceaniczne oraz morskie, które ze względu na zasolenie, nie nadają się do spożycia.
Pozostałe kilka procent to woda słodka, która w dużej mierze uwięziona jest w lodowcach i śniegach, zgromadzonych głównie na Antarktydzie. W wyniku ocieplenia lodowce topnieją i topnieją też zasoby wody pitnej. Obecnie tylko 0,6% zasobów wodnych, to wody słodkie, będące źródłem wody pitnej. Rachunek ten powinien dać do myślenia!
Codziennie zużywamy wodę. Przeciętny Europejczyk zużywa 200 litrów wody w ciągu jednego dnia. Amerykanin aż 400 litrów! Zużycie wody w Polsce mieści się w średniej, europejskiej. Według danych GUS w ciągu roku zużywamy ok. 34 m3 wody na osobę w miastach i ok. 25 m3 wody na osobę na terenach wiejskich. Dla miast daje to średnią około 93 litrów przypadających na osobę w ciągu doby. W ostatnich latach wskaźnik ten nieznacznie się obniżył. Zaczynamy oszczędzać wodę – to dobra wiadomość.
Należy pamiętać, że nie wszyscy na świecie, mają dostęp do czystej wody. Mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mogą liczyć zaledwie na 5 litrów – tyle, ile wykorzystujemy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę w toalecie. Warto o tym pamiętać i nie marnować wody!
Powrót do wszystkich ciekawostek Oceń ciekawostkę: (4.18) Udostępnij